Näitused


"ORTO 1932-2012. Ajalugu pakendites" (18.07.2012 - 04.11.2012)

Aastal 2012 tähistab oma 80. tegutsemisaastat Eesti pikima ajalooga kosmeetika ja kodukeemia tootmisega tegelev ettevõte Orto.

Orto alustas 1932. aastal pesuseebi, -sooda, vankrimäärde tootmisega, 1937. aastal lisandusid sortimenti juba ka parfümeeria ja kosmeetikakaubad. Nõukogude-aegne tegutsemine avas märkimisväärselt suurema turu, tootevalik kasvas aasta-aastalt ja töötajate hulk ulatus kõrgajal 799-ni. Lisaks tarbekeemiale hakati tootma ka aluminiumtuube, plastikdetaile ja eksperimenteeriti plastikmööbliga.

On märkimisväärne, et Ortol on õnnestunud säilitada oma olemasolu tõsiseltvõetava ettevõttena tänaseni. Täna on Orto Eesti juhtiva kosmeetikatootjana liikumas nö „rohelise“ trendiga, muutes oma tooteid järjest looduslikumaks.

Organisatoorselt ja ka kujunduslikult oli Orto nõukogude perioodil seotud ETKVL-i süsteemiga, kus oli kujundusmeeskond, kelle loodud lahendused olid omas ajas ikoonilised ja oma ajastuspetsiifilisuses meeldejäävad.

Tänasel päeval on kujundused välja töötatud koostöös erinevate reklaamiagentuuridega ning ongi välja kujunenud, et iga sarja eest hoolitseb erinev agentuur oma loovmeeskonnaga. Pakendite tellimisel on määravaks trendid ja nii on taarat pärit erinevate Euroopa riikide valmistajatelt. Läbi kaheksa aastakümne on Ortos toodetud sadu erinevaid tooteid, millest annab ülevaate Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud väljapanek. Eksponeeritud on valik toodetest, mille kujundus on olnud argikeskkonnas läbivaks mitmete kümnendite jooksul ja mis on võimalik tänu ettevõtte suurepäraselt säilinud arhiivile.