Näitused


Tallinna 6. rakenduskunsti triennaali satelliitnäitus „70 puuvillast kitlit“. Marit Ilison (24.11.2012 - 03.02.2013)

Projektis „70 Cotton Smocks“ (70 puuvillast kitlit) tegeleb autor ümbritsevast keskkonnast pärit väärtuste ja infomüra omastamise temaatikaga, siin on põimunud nostalgia, mälestused, stereotüüpsed mõttemallid ning autori isiklikud eneseotsingud ja vaated elu olemusele. Projekti füüsiliseks väljenduseks on 70 ükshaaval käsitsi värvitud puuvillast kitlit gradatsioonis valgest küllastunud tumelilla toonini.

Kittel on üks lihtsaim vormirõivas (laborites, meditsiiniasutustes, kõrgmoemajade ateljeedes), seda selga pannes võetakse endale roll, millega kaasnevad teatud vaated ning positsioon ühiskonnas. Kittel kui objekt sümboliseerib nii igapäevaseid kui ka pikemaajalisi ümbruskonnas levivaid mõttevorme, väärtushinnanguid ja infomüra, millest me end nii tahtlikult kui ka tahtmatult mõjutada laseme.

Moekunstnikuna heidab Marit Ilison projekti liikuva esitlusega kriitilise pilgu moeshow kui aktsiooni ja kollektsiooni kui objekti olemusele. Vaataja meele ja tajuga mängides tõstatab ta küsimuse, kas kõik on nii, nagu seda näeme.

„70 puuvillast kitlit” performance’it on varem esitletud moe- ja kunstietendusel MOMENT Tallinnas ning nüüdisaegset eesti kunsti tutvustaval festivalil BIO EST New Yorgis.

Marit Ilisoni projekt on üks Tallinna 6. rakenduskunsti triennaali satelliitnäitustest.