Näitused


„MARIMEKKO. DISAIN. SOOME“ (28.02.2013 - 28.04.2013)

Soome rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko näitus „Marimekko. Disain. Soome“ annab ülevaate ettevõtte arengust ja eduloost ning tutvustab lähemalt Marimekko toodangut, jäädes avatuks aprilli lõpuni.

Näitus Soome tuntuimast tekstiilitootjast koosneb suurest valikust Marimekko trükikangastest, riide- ning tarbeesemetest. Ekspositsioon jaguneb temaatiliselt erinevatesse osadesse, hõlmates Marimekko 60-aastase ajaloo erinevad etapid alates selle loomisest, rahvusvahelise menu saavutamisest kuni tänapäevase uue ajastu loomiseni välja.

Marimekko on üks soome sõjajärgse disaini edulugusid ja alustalasid, mille asutas 1951. aastal Armi Ratia, kaasates sellesse peagi ka oma abikaasa Viljo Ratia. Sellest kujunes edumeelne rahvusvahelise haardega tekstiiliettevõte, mis kogus tuntust eelkõige efektse ja julge kangakujundusega, mustritest sai Marimekko trump. Läbi oma tegevuse muutis Marimekko tugevalt nii moodi kui ka kodukeskkonda puudutavat moekeelt. Marimekko meeldejäävate mustritega kangaste kavandamisse on aja jooksul olnud kaasatud suur hulk disainereid, alustades legendaarseid kujundusi loonud Vuokko Nurmesniemist ja Maija Isolast ning neid kasutatakse nii sisekujunduses kui rõivadisainis. Liialdamata võib öelda, et Marimekko on leidnud tee igasse Soome kodusse, olles kahtlemata üks tuntumaid Põhjamaade tekstiili- ja disainiettevõtteid, mis on aastakümneid hoidnud Soomet disainimaailma tähtede hulgas. Marimekko disainerite suurepärane meeskond on suutnud tuua oma unikaalse nägemuse ning käekirja moe- ja disainimaailma.

Näituse on koostanud Helsingi Disainimuuseum. Näitust eksponeeritakse Eestis koostöös Soome Instituudiga ja sellega kaasnevad loengud, ringkäigud kunstnikega, siiditrüki töötoad ning haridusprogramm.

Näituse kuraator ja kujundaja: Harri Kivilinna, Disainimuuseum, Helsingi, Soome