Näitused


From the Coolest Corner – Põhjamaade uus ehe (08.03.2014 - 11.05.2014)

Näitus Põhjamaade kaasaegsest ehtest hõlmab Põhja-Euroopa kunstnike uusimat ehtekäsitlust, paljud näitusel eksponeeritud ehted on valminud spetsiaalselt selle tarbeks. Võib öelda, et tegemist on 21. sajandi alguse ühe julgema stereotüüpset ehtemõistet kallutava väljapanekuga, mille koostajad paiskavad õhku hulga küsimusi. Kas Põhjamaades armastatud trendid ja traditsioonid kehtivad ka praegu? Kas tänapäeval saab rääkida äratuntavalt iseloomulikest suundadest Skandinaavia disainis ja tarbekunstis? Või taanduvad rahvuslikud jooned trenditeadliku ja kosmopoliitse disaini ees hoopiski? Kui coolid on Põhjamaade ehted praegu?

Kuigi Põhjamaades on kaasaegne ehtekunst edukas ja pea eranditult esindatud kõigis suurtes muuseumides, siis laiema publiku hulgas väärib ta siiski lähemat tutvustamist. Just sel põhjusel algatasid näituse Norra, Soome, Rootsi ja Taani tarbekunsti- ja disainimuuseumid. Kaasaegne ehtekunst tegeleb ka täna piiride ületamisega käsitöö traditsioonide, kunsti ja disaini vahel. Uuele ehtele on iseloomulik äärmiselt lai teemadering, millega kunstnikud tegelevad. Nii toimib väljapanek kiirkursusena, kus kõik tänapäeval ehtele omased kontseptsioonid, materjalid, tehnikad ja vormid on esindatud nii mängulises, humoorikas, ülevas kui ka üllatavas võtmes. Näitusekülastajal on enam kui kahe kuu jooksul võimalus avatud meelega väljapanekusse süveneda ja Islandi, Taani, Norra, Rootsi, Soome ja Eesti kunstnike hulgas oma lemmikud ise välja selgitada.

Eesti kaasamine Põhjamaade ehtekunstimaastikule on kindlasti kohalikele tegijatele komplimendiks nii siinse kooli ja selle eestvedaja Kadri Mälgu kui paljude pühendunud noorte kunstnike järjepideva töö ja kõrge taseme tunnustus. Lisaks näituse ühele kuuest aukülalisest – Kadri Mälgule – osalevad eestlastest Julia-Maria Künnap, Anna-Maria Saar, Kristi Paap, Maarja Niinemägi ja Tanel Veenre.

Põhjamaade ehtenäitust saadab mahukas programm Eesti kaasaegse ehte teemalisi näituseid ja sündmusi, mille täpsem kava avalikustatakse lähiajal.

Näitus koostati žüriile laekunud tööde põhjal. Laekunud 219 avalduse hulgast valiti välja 61 kunstnikku 159 tööga.

Näituse žürii: Liesbeth den Besten (Holland), esinaine; Widar Halén (Norra), Love Jönsson (Rootsi), Päivi Ruutiainen (Soome), Jorunn Veiteberg (Taani).

Näituse korraldajad: Widar Halén, Knut Astrup Bull, Norra Rahvusmuuseum, Oslo Tarbekunsti- ja Disainimuuseum; Ingjerd Hanevold, Oslo Rahvuslik Kunstiakadeemia; Elisabeth Sørheim, Norra Tarbekunsti ja Käsitöö Ühing

Näituse ekspositsiooni inventari on kujundanud Norra ehtekunstnik Sigurd Bronger.

Näitust on eksponeeritud Oslo Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Taani Disainimuuseumis, Soome Disainimuuseumis. Tallinnast rändab näitus edasi Rootsi, Göteborgis olevasse Röhsska muuseumi ja viimasena eksponeeritakse seda 2015. aastal ehtekunsti suursündmusel Schmuck, Münchenis Saksamaal.

Näituse koordinaator Eestis: Ketli Tiitsar