Näitused


Õhtu. Tekstiilikunstnik Hilja Kulles 90 (02.02.2011 - 13.02.2011)

Hilja Kulles on mitmekülgse loomingulise teega moe- ja tekstiilikunstnik, kelle ampluaa ulatub teatrikostüümidest moejooniste, rõivaste ja põimevaipadeni. 29. jaanuaril täitub läbi elu tihedalt tekstiiliga seotud kunstnik Hilja Kullesel 90 eluaastat. Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis on sel puhul väljas valik tema töödest.

Olles 1941-45 töötanud „Töölisteatris“ õmblustöökoja juhatajana, alustas Hilja Kulles oma teadlikku kunstnikuteed õpingutega 1942. aastal Rakenduskunsti koolis, mille lõpetas 1950 juba Tarbekunsti Instituudi nime all moe erialal. Samas kateedris jätkas ta aastaid kestnud õppejõutööd, alustades assistendina, jätkates dotsendina ja lõpetas professori kohusetäitjana 1986. aastal.

Loominguline töö teostus õpetamise kõrvalt, näitustel osalemist alustas ta 1951. aastal. Esialgu oli see seotud eelkõige kostüümi ja moe valdkonnaga. Hilja Kulles tegi kaastööd nii omaaegsetele menukatele ajakirjadele Käsitööalbum ja Nõukogude Naine kui kavandas toodangut Kunstitoodete Kombinaadile, kus valmisid silmuskoes jakid, spordikomplektid ja maalitud siidrätikud, osales mitmetel konkurssidel.

Vaipade kavandamisega tegi Hilja Kulles algust 1960. aastatel, esialgu olid need õpitud erialast tulenevalt portreed või figuraalkompositsioonid. Hilisemate tööde puhul on ta lähtunud oma Tõstamaa maakodu ümbrusest ja meeleoludest. Need vaibad on pigem loodusnägemuslikud, kus teemadena varieeruvad avar puutumatu keskkond - meri, tuuled ja linnud, liikumine ja valgusmäng.

Nii kohtuvad tema töid vaadates rõivaste praktiline ja funktsionaalne maailm meeleliselt vaba käsitlusega vaibaloomingus.

Näitusel on väljas valik Hilja Kullese põimevaipadest ja kostüümi- ning kudumitekavanditest alates 1948. aastast.