Näitused


Metrosideros Robusta. Karl Fritsch. Ehted (08.05.2008 - 29.06.2008)

Karl Fritsch on üks tuntumaid ja hinnatumaid kunstnikke praegusel Euroopa ehtemaastikul. Teda on nimetatud ehtekunsti pahapoisiks (enfant terrible), aga ka Sõrmuste isandaks.

Karl Fritschi looming on terav ja intrigeeriv, õrritades klassikalise ja uue ehte piire. Tema vormikäsitlus on tahtlikult robustne, peaaegu lapselik, mis lükkab ümber vaataja ootused täiuslikule klassikalisele ilule, vaatamata sellele, et ta kasutab kõiki ehtele omaseid traditsioonilisi materjale ja tehnikaid nagu kuld, hõbe, vääriskivid ja valutehnika. Kunstnik ise on öelnud, et vahel tahaks ta käsitseda kulda samamoodi kui plastiliini. Väike annus kohmakust äratab tähelepanu ja veetleb. Väsimatu eksperimentaatorina, traditsiooniliste ja uute hoiakute hullutajana ehtekunstis saavutas Karl Fritsch juba oma karjääri alguses väga laialdase rahvusvahelise tuntuse.

Metrosideros robusta on tugeva raudmürdi ladinakeelne nimetus – puu, mis alustab oma elu epifüüdina teise puu okstel. Epifüüt mürdi juured sirguvad maapinda ja lõpuks muutub peremeespuust sõltumatuks. Karl Fritschi varasem looming läbis sarnase protsessi – tema ehted kätkesid endas juba valmis ehete manuseid. Ajaga on tema looming muutunud järjest värviküllasemaks ja imelisemaks.

Karl Fritsch (sünd. 1963 Sonthofenis, Saksamaal) õppis Pforzheimi kullassepakoolis ja hiljem Müncheni Kunstiakadeemias prof Hermann Jüngeri ja prof Otto Künzli käe all. Kunstnik elab ja töötab Münchenis. Tema loomingut on tunnustatud, juba algusaastail, mitmete autasudega sh Herbert Hoffmanni preemia (1995, 2007) ja Françoise van den Bosch’i autasu (2006). 2006. aastal sai Karl Fritsch maineka Françoise van den Bosch’i autasu. Seoses viimasega kirjastas Darling Publications, Köln 2 mahukat raamatut Karl Fritschist: „Metrosideros Robusta” ja „Baby Brick”, mis hõlmab Fritschi varasemat loomingut (1988-1998).

Karl Fritschi loomingut võib leida mitmetest tuntud muuseumidest ja erakollektsioonidest üle kogu maailma (Stedelijk Museum, Amsterdam; Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg; Schmuckmuseum Pforzheim; Danner Foundation – Neue Sammlung, München; Helen Drutt Collection, Philadelphia; Hiko Mizuno Collection, Tokio; Auckland Museum jt.)

Karl Fritschi isikunäitused on toimunud: SM's - Stedelijk Museum, s’Hertogenbosch; Die Neue Sammlung, Nürnberg; Schmuckmuseum Pforzheim; Gallery Deux Poissons, Tokio; Galerie Ra, Amsterdam; Jewellers’Werk Galerie, Washington; Gallery Funaki, Melbourne jne.

Karl Fritschi ehteid on ka varem eksponeeritud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis: aastal 2000 Olga Zobel-Biro kureeritud näitusel „Spectaculum” ja 1999. aastal Helen W. Drutti kureeritud näitusel „Ehted ja diplomaatia. Austusavaldus Madeleine Albrightile”.

Karl Fritschi isikunäitus ETDM-is toimub koostöös Goethe Instituudi ning Saksamaa Suursaatkonnaga.