Näitused


Pilt ja vaip. Peeter Kuutma. Kavandid (12.07.2008 - 07.09.2008)

Peeter Kuutma (1938) on mitmekülgne tekstiilikunstnik, kes enam kui kolmkümmend aastat on tegelenud pindpõime tehnikas vaipade loomisega, sealhulgas ka sisustus-tekstiilidega konkreetsele ruumile alates elutoast kuni Toompea lossini. 1970. aastatel kavandas Peeter Kuutma interjööritekstiile, eesriideid Tallinna, Pärnu ja Viljandi teatritele, silmatorkavalt moodsad olid tema trükikangad, mis kaunistasid mitmeid restorane ja baare Tallinnast Narvani.

Peeter Kuutma on eesti geomeetrilise vaibakunsti kõige tuntumaid tegijaid, tema abstraktsed vaibad on ühteaegu suursugused ja dekoratiivsed. Mitmeid monumentaalvaipu on Peeter Kuutma pühendanud Eestimaa linnadele nagu „Narva – mälestuste linn”, 1995 (Narva Linnavalitsus), „Nägemist, mäed”, 1992-93 (Tallinna Pank), „Virumaa valgus”, 1988 (Haljala Rahvamaja) , „Põhjala”, 1980 (EV Presidendi ametiruum Kadriorus). Mõned vaibaks kootud Tallinna vaated asuvad Taani ja Rootsi kuningakojas.

Peeter Kuutma kavandatud seina- ja põrandavaibad kootakse valmis 1995. aastal asutatud ARS Vaibastuudios, mis kasvas välja omaaegsest ARS-i dekoratiivkudumise ateljeest. Kuutma on teinud koostööd mitme sisearhitektiga. Leila Pärtelpoja juhendamisel valmisid 20 põrandavaipa renoveeritud Riigikogu hoonele, lisaks tegi Peeter Kuutma ka kavandid koridori- ning trepivaipadele, mis teostati Türgis. Juta Lember valis Peeter Kuutma Kadrioru presidendilossi uute teoste ning kahe eestiaegse vaiba – Arne Mõttuse vapivaiba ja Adamson-Ericu 1937. aasta maailmanäitusel käinud vaiba koopia teostajaks.

Lisaks töötab Peeter Kuutma nüüdseks juba ligi 15 aastat Tallinna Kunstikoolis joonistusõpetajana, aastatel 1967-1985 oli ta tööstuskunstnik.

Peeter Kuutma lõpetas 1966. aastal Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (praegu Eesti Kunstiakadeemia) tekstiili eriala. Tal on toimunud mitmeid isiknäitusi Tallinnas, Haapsalus, Narvas, Kuressaares, Tartus, Šveitsis, Saksamaal, Soomes. Lisaks vaipadele on ta eksponeerinud pastellmaale. Peeter Kuutma osaleb aktiivselt põimevaibale keskendunud rühmituses "Vaba tahe".

Seekordne väljapanek koondab vaataja tähelepanu hoopis vaibakavanditele, eksponeeritud on guašši, õlipastelli ja vahakriitidega maalitud ideekavandid ja värvikombinatsioonid.