Näitused


Klaashelmed maailma rahvaste kultuuris (20.11.2004 - 16.01.2005)

Käesolev näitus on esmakordne nii laiahaardeline klaashelmeste tutvustus Eestis ja üks ulatuslikumaid Põhjamaades. Eksponeeritakse Mesopotaamia, islamimaade, viikingite, Veneetsia, India, Türgi, Aafrika ja Kaug-Ida sajanditevanuseid ja kaasaegseid klaashelmeid, keesid, helmestikandit, aga ka Eesti aladelt leitud helmeid. Esitatud on valik tänapäeva autorihelmeid USA-st, Saksamaalt, Itaaliast, Soomest, Rootsist ja Eestist.

Näituse põhiosa moodustavad klaashelmed Taani kunstiajaloolase prof. Torben Sode kogust, mis on Põhjamaade suurimaid erakollektsioone. Eksponaate on ka klaasikunstnik Mare Saare erakogust ja Eesti muuseumidest.

Eestis on klaashelmed suhteliselt tundmata kunstiala. Meie aladelt on leitud küll hulgaliselt ajaloolisi klaashelmeid hauapanustena, kuid nende päritolu on täpselt uurimata. Maailmas on klaashelmeid valmistatud aastatuhandeid. Esimesed klaashelmed ilmusid Kesk-Ida maades juba u. 2500 a. eKr. Hiinas ja Indias valmistati klaashelmeid u.1000 a. eKr. Klaashelmeste tähtsus amuleti, vahetusraha, staatusesümboli, suguvõsa aarde, ehte, kunstiteosena on säilinud tänapäevani.

Kaasajal on antiiksed klaashelmed väärtuslikuks kollektsioneerimisobjektiks. Kõige värvikama ja mitmekesisema peatüki klaashelmeste ajaloos moodustavad nn. vahetushelmed, mille valmistamise kõrgperiood algas Veneetsias 15.–16. sajandil. Nende hulka kuuluvad mosaiik- ja millefiorihelmed, stiilsed ševroonid ja fantaasiarohked põletitehnikas helmed.

Klaashelmeste valmistamise tehnikaid on erakordselt palju. Vanimatest võiks nimetada näiteks kerimis-, mosaiik- ja sulatustehnikaid. Üks populaarsemaid kujutatud sümboleid on läbi aastatuhandete olnud maagiline silmamotiiv.

Välja arvatud mehhaniseeritud tehasetoodang, valmistatakse iga klaashelmes käsitsi ning on seeläbi unikaalne miniatuurne kunstiteos. Klaashelmestesse kätketud sümbolid moodustavad aga universaalse keele, mis ühendab maailma rahvaste kultuure. Klaashelmed olid sajandite jooksul oluline kaubaartikkel nii ida- kui läänemaailmas. Helmeid võib pidada üheks esimestest sidepidamisvahendeist, mille abil toimus eri kultuuride lähenemine.