Näitused


Elaan. Klaasikunstnikud Pilvi Ojamaa ja Leida Jürgen (16.06.2006 - 13.08.2006)

Näitus annab läbilõike Pilvi Ojamaa ja Leida Jürgeni pikast loometeest läbi mitme aastakümne. Mõlemat kunstnikku iseloomustavad kaks ühist joont – töö klaasivabriku kunstnikuna ja unikaalloomingus armastus graveerimistehnika vastu.

Esitatud on erinevad tahud kunstnike loomingus: klaasitehastele disainitud serviisid ja lauanõud, lõike- ja lihvimistehnikas kristallvormid, kuumtöötlustehnikas värvilisest klaasist ja kristallist unikaallooming ning oma detailipeenuse ja meisterlikkuse poolest ahhetamapanevad graveerimistehnikas kristallvaasid ja -vormid.

Kaunikõlaline sõna elaan peidab endas mõisteid „hoog”, „ind”, „vaimustus”, mis saavad nähtavaks Pilvi Ojamaa meisterlikult graveeritud naisfiguuride dünaamilistes poosides ja Leida Jürgeni lüürilistes loodusteemalistes kompositsioonides.

Pilvi Ojamaa lõpetas ENSV Riikliku Kunstiinstituudi cum laude prof. Maks Roosma õpilasena 1956.aastal, kelle juhendamisel omandas ta täiusliku graveerimistehnika. Aastatel 1956–1958 töötas Leningradi Kunstilise Klaasi tehases kunstnik-graveerijana. Aastatel 1965–1991 töötas kunstnikuna tehases Tarbeklaas Tallinnas, kus tema disainitud tarbenõud juba 1960. aastatel muutsid tehase toodangu märksa funktsionaalsemaks ja kaasaegsemaks. Unikaalloomingus viljeleb graveerimistehnikat, kus suure meisterlikkuse on saavutanud hoogsas liikumises oleva kauni naisekeha kujutamisel. Tänapäeval on ta ainuke eesti klaasikunstnik, kes valdab täiuslikult vaskkäia sügavskulpturaalset e. intaljograveeringut kristallil. Seda haruldast ja suurt meisterlikkust nõudvat tehnikat on ta ka aastaid õpetanud Eesti Kunstiakadeemia klaasieriala tudengitele.

Valik tunnustusi: 1958 – kuldmedal ja Diplome d´Honneur, maailmanäitus EXPO, Brüssel; 1960, 1972, 1979, 1985, 1987 – hõbe- ja pronksmedalid, Üleliiduline Rahvamajandussaavutuste näitus, Moskva.

 

Leida Jürgen lõpetas ENSV Riikliku Kunstiinstituudi prof. Maks Roosma õpilasena 1952. aastal. Aastatel 1955–1990 töötas kunstnikuna Leningradi Kunstilise Klaasi Tehases. 1965. aastal spetsialiseerus tehas kristalli tootmisele ja oli üks tuntumaid toonases Nõukodude Liidus. Leida Jürgen kujundas suuri kristallkomplekte ja dekoratiivseid vorme, täitis tellimustöid. Slaaviliku detailirikkalt vohava vormikultuuri kõrval paistavad Jürgeni kristallvormid silma väga täpsete proportsioonivahekordadega. Kasutades kõiki traditsioonilisi tehnikaid, tõi kunstnik esile kristalli optika ja sära. Juurutas uudseid tehnikaid ja menetlusi ühendades dekooris sulfiidklaasi ja kristalli, katsetas ultraheligraveerimist. Peent joongraveeringut kasutab aga ka masstoodangu dekooris. Graveerimistehnikas figuraalse- ja taimdekooriga vormid kannavad endas lüürilist ja nostalgilist alatooni.

Valik tunnustusi: 1958 – kuldmedal ja Diplome d`Honneur, maailmanäitus EXPO, Brüssel; 1968 – kuldmedal, Leipzigi mess; 1973 – kuldmedal, klaasi- ja portselaninäitus, Jablonec.

Näituse kuraator: Anne Tiivel

Näituse kujundaja: Helle Gans