Näitused


Tarmo Luisk „Vähem on vähem“ (25.09.2021 - 23.01.2022)

Tarmo Luisu uus näitus on kantud ületarbimise, majanduskasvu ja rohepöörde vastuoludest.
Manifesteerimise asemel kõneleb ta siiski esemete kaudu, mida iseloomustavad lihtsus, polüfunktsionaalsus, emotsionaalsus ja sõltumatus.

Luisu industriaalse puudutusega esemed on oma modulaarsuses küll allutatud universaalsele ratsionaalsusele, ent samas on säilinud teravmeelsed viited minevikule. Luisule on omane kohaneda, reageerida, lasta end muutustel ja ümbritseval parimal moel mõjutada. Nii leiab vaataja näituselt ka mängulisi nimekirju Luisule disainerina praegu olulistest märksõnadest. Suurem osa eksponeeritud objektidest on sündinud paari viimase aasta jooksul ja enamus neist on eksponeeritud esmakordselt.

Luisk kirjeldab oma seekordset lähenemist nii:
„Vähem kui kuus kuud tagasi sain ma ETDMist kinnituse, et mu isikunäitus siiski tuleb. Enam-vähem kohe oli selge, et näitus saab ambitsioonika pealkirja „Vähem on vähem“.
Loomulikult oli mul järjekordse isikunäituse üle väga hea meel, sest selle tegemine annab alati suurepärase võimaluse ja ka kohustuse ennast kokku võtta. Kuna tegemist ei ole retrospektiivnäitusega, tähendas see, et mitmed ideed, mida olin paberil viimistlenud ja imetlenud, tuli nüüd lõpuks valmis teha.
Kontseptsioon oli lühidalt järgmine: kõiki tooteid ja unikaalesemeid, mida eksponeerin, iseloomustab lihtsus, konstruktsiooniline selgus, võimalikult vähe detaile, iseloomulik disainikeel ja tähenduslik pealkiri. Valmistatud on kõik loomulikult väiksema materjali-, jäätme- ja ajakuluga. Kasutatud on vähemat hulka materjale ja tehnilisi lahendusi. Seega on väiksem ka jalajälg. Veidi vähem on ka ilu, mis tekib funktsiooni kaudu. Olen kasutanud umbes kolme-nelja lähenemist. Mõned esemed näitusel on aga lausa multifunktsionaalsed. Disainitud esemed võivad meeldida või mitte, tunduvad huvitavad või ei tundu – maitse asi. Aga funktsionaalsus ja tarbitavus on vähemalt paigas!“ 

Tarmo Luisk (s. 1970) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tootedisainerina 1996. aastal ning on üks stabiilsemalt ja järjekindlamalt selles valdkonnas tegutsejaid. Ta on töötanud välja tootesarju paljudele ettevõtetele. Alustanud 1993. aastal valgustite loomisega ASile Rinaldo, kujundas ta oma esimese valgustiseeria Basic (1997), millest kujunes jõuline tähis Eesti uuemas disainis. Järgnes koostöö Estoplastist väljakasvanud kaubamärgiga 4ROOM (alates 2000), mille valgustiperekondadest on suurem osa Luisu disainitud.
Luisu haare disainerina ulatub aga ka mööbli ja teiste tarbeesemeteni. Ta on mitmekordne disainiauhinna Bruno laureaat ning osalenud paljudel Eesti disaini väljapanekutel Eestis ja välismaal. Näitus „Vähem on vähem“ on Tarmo Luisu kaheksa isikunäituse hulgas teine, mis toimub ETDMis.

Tekst: Kai Lobjakas
Graafiline disain: Indrek Sirkel / Assistent: Rainer Kasekivi
Kaamera ja montaaž: Virko Veskoja
Näituse meeskond: Ketli Tiitsar, Toomas Übner, Silvia Pärmann

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, 4ROOM, Megaluumen