Näitused


Klassikud. Leo Rohlin (28.11.2003 - 15.02.2004)

Pole vist naljalt kedagi teist tänapäeva eesti keraamikas, kes vääriks elava klassiku tiitlit rohkem kui Leo Rohlin. Just tema keraamika puhul saab rääkida stiilipuhtusest ja väljapeetusest, kus vorm ja värv ehk vormi ratsionaalsus ja glasuurimaailma vabadus (või ka vastupidi) teineteist tundlikult täiendavad. Teenekas Eesti Kunstiakadeemia õppejõud on paotanud seekord ka oma “tehnoloogilise nõiaköögi” ust.

Seekordne väljapanek on mõneti erandlik. Kogu Tarbekunstimuuseumi I korruse I saal on teeneka Eesti Kunstiakadeemia professori suisa alkeemilise mõjuga glasuurikatsetuste päralt.

Näituse kujundaja Mari Kurismaa abiga maheda tausta leidnud kolmnurga- ja ruudukujulised glasuuritabelid on oivaliseks illustratsiooniks ka presenteeritavale raamatule. Teooria ja praktika on leidnud nauditava kunstivormi. Pealegi võib tõsine asjahuviline algkomponentide, vajalike töövahendite – ja ruumi olemasolu korral Leo Rohlini Keraamika käsiraamatus leiduvaid glasuuri koostamise retseptitabeleid kasutades just teda huvitava glasuuri saamist üritada. Professori enda tehnoloogilist nõiakööki jääb ilmestama mitmekesise glasuurivalikuga unustamatu vaasirivi.

Muuseumi I korruse tagumine saal on Leo Rohlini keraamika päralt. Lihtsalt hämmastav, kui palju 35 aastat Kunstiakadeemias järjepidevalt õppejõuametit pidanud kunstnik oma põhitöö kõrvalt unikaalloomingu vallas korda saata on jõudnud.

Leo Rohlini loomingus on vormi – ja glasuuriotsingud kulgenud käsikäes. Võib tõdeda, et kõik üleliigne on eemaldatud – teabekandjaks on jäänud vaid vorm ja glasuur. Üldistuse ajatu lihtsus on Leo Rohlini kui klassiku loomingus põhiline.

Näituse kuraator: Airi Ligi
Näituse kujundaja: Mari Kurismaa
Klassikute sarja kataloogi kujundaja: Dénes Farkas
Toetaja: Eesti Kultuurkapital