Näitused


Närvid. Keraamik Urmas Puhkan (03.02.2018 - 29.04.2018)

Keraamik Urmas Puhkani isikunäitus „Närvid“ on tõukunud ühiskonna pingestatusest, närvilisuse vibratsioonist, mida tal kunstnikuna on võimatu ignoreerida. Nagu autor ise ütleb: „Närvid on pingul.“

 

Galerii on muudetud lavaks, kus kunstnik asub pingeseisundi kirjeldamise ja kujutamise juurde talle omase praktika ja materjalidega. Puhkan loob 3D-pliiatsi abil savist keskkonna, milles joonistuvad välja igapäevasuhete haprad jõujooned. Põletatud ja põletamata savi hakkavad ajapikku katkema, purunema ja teisenema, toetades suhetevõrgustiku hapruse ideed. Sellist objektide teisenemise protsessi on külastajal võimalik galeriis jälgida. 3D-savipliiatsi tehnikat on Puhkan oma loomingus kasutanud valdavalt viimase aasta jooksul.

 

Urmas Puhkan on sündinud 1967. aastal Nadalema külas Kehtna vallas Rapla maakonnas. Ta on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli (EKA) keraamika eriala ning on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Keraamikute Liidu liige. Õpingute ajast saadik on ta aktiivselt osalenud näitustel ja on 1988. aastast tegutseva kunstirühmituse NEOEKSPREPOST asutaja.

 

Puhkani eestvedamisel asutati Tallinna vanalinnas 1993. aastal Asuurkeraamika OÜ, esimene omataoline keraamika töökoda-galerii Eestis, kus külastajad said tutvuda nii keraamika kui ka selle valmimisprotsessiga. Ühiselt on arendatud keraamika eriala ja korraldatud näitusi nii Eestis kui ka välismaal. Alates 2008. aastast MTÜna tegutsev Asuuritorn jätkab vanalinnas alustatut keskaegses linnamüüris asuvas Loewenschede tornis keraamikakeskusena, mis pakub huvilistele aktiivselt keraamikanäitusi, -esitlusi ja -koolitusi.

 

Alates 2001. aastast on Puhkan Kohila rahvusvahelise keraamika sümpoosioni korralduskomitee liige. 2005. aastast valiti ta Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna juhatajaks. Ta on ka kaasaegsele tarbekunstile ja disainile keskendunud Hop galerii nõukogu liige.

 

Alates 1993. aastast alates on Urmas Puhkani loomingut eksponeeritud enam kui 60 näitusel nii Eestis kui ka välismaal.

 

Näitust toetas Eesti Kultuurkapital.