Minu album:
18. juulil 1980. aastal avati Laial tänaval asuvas vanas aidahoones Eesti Kunstimuuseumi uus filiaal – Tarbekunstimuuseum. Paar aastakümmet kestnud tõsiste ettevalmistuste tulemuseks olid kaasaegselt sisustatud näitusesaalid ja esinduslik püsiväljapanek, mis tulevikku silmas pidades võimaldasid uusi tegutsemisperspektiive. Eesti tarbekunst, mis aastakümneid oli olnud meie rahvusliku kultuuri täieõiguslikuks esindajaks, oli saanud lõpuks oma muuseumi. 2000. aastal laiendab muuseum oma tegevust disainivaldkonda ja tarbekunstikogu kõrvale moodustatakse disainikogu. Alates 2004. aastast kannabki muuseum liitnime Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum. Koos nime muutusega muutub ka muuseumi staatus, Eesti Kunstimuuseumi senisest filiaalist saab iseseisev riigimuuseum.
Aktiivne näitusetegevus algas muuseumis 1982. aastal. Sellest ajast kuni käesoleva aastani on muuseumis toimunud 182 näitust. Huvi meie näituste vastu on olnud märgatav, ühtekokku on neid külastanud 645 286 vaatajat. Lõviosa näitustest on olnud eesti kunsti kesksed, see on kindlasti olnud teadlik valik.
Ülevaatenäitus „Arhiiv” on mahukas retrospektiiv muuseumis 25 tegutsemisaasta jooksul korraldatud näitustest. Ekspositsiooni koostamiseks kasutati muuseumis säilitatavaid näitusepasse, mis koondavad kõikvõimalikku informatsiooni toimunud näitusest – ülevaatefotod, ekspositsiooni nimestiku, plakati, kutse, seinateksti, ilmunud arvustused, statistilised jt. andmed. Aja jooksul on näitusepassidest moodustunud omalaadne infopank, mis on osutunud vajalikuks mitte ainult muuseumile oma ajaloo jäädvustamisel, vaid ka mitmetele kunstiuurijatele. „Arhiivi” kujundus ei rekonstrueeri omaaegseid näitusekujundusi, valitud esemetega on jäädvustatud ainult need näitused, mille eksponaadid pärinevad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kollektsioonist. Arusaadaval põhjusel ei ole esemetega dokumenteeritud välisnäitused ja omaaegsed, Eesti Kunstimuuseumi kogudest koostatud välis- ja ajaloolise kunsti näitused.
Näituse kuraatoriteks on kõik muuseumi koguhoidjad, kes on olnud ka paljude näituste koostajateks. Näituse kujundaja on Ketli Tiitsar.