Näitused


Scripta manent V. “Nimed, sõnad, nõiamärgid” 4x(4+4)x4 = noor Eesti luule (13.02.2015 - 10.05.2015)

„Scripta manent“ (lad kirjutatu jääb) toimub Tallinnas iga viie aasta järel. Väljapanek püüab näitusekülastajates äratada mõtteid ja tundeid köitekunsti tagasihoidliku rolli üle muutuvas maailmas ning tõestab selle kunstiliigi arengupotentsiaali ja elu rikastavat kultuurilist väärtust. Alates esimesest näitusest, mis toimus 1995. aastal ja sellele järgnevatel näitustel, on huvikeskmes olnud eesti kultuuri paremiku tutvustamine. Köidetavateks tekstikogumikeks on olnud luuletajate Doris Kareva ja Jaan Kaplinski luule, helilooja Veljo Tormise muusikaloengute materjal ning eesti laste poolt kirjutatud jutud.
 
Seekord on 115 kunstnikku 19 riigist köitnud luulekogumikku “Nimed, sõnad, nõiamärgid", mille autoriteks on kaheksa noort eesti luuletajat. Kogumiku on koostanud Jürgen Rooste koostöös Eesti Kirjanduse Teabekeskusega.
Rahvusvaheline žürii valis välja kolm võrdset kõrge kunstimeisterlikkuse ja novaatorliku idee poolest säravat köidet, mille autoritele anti näituse peaauhinnad - Kuldraamatud. Auhinnatuks osutusid Eiko Nakao Jaapanist, Ingeborg M. Hartmann Saksamaalt ja Leelo Leesi Eestist.
Eiko Nakao perfektne värvilistest kitsenahatükkidest intarsiatehnikas köide üllatab kaantest lõõtsana väljatõmmatava marmoreeritud plokiosaga. Ingeborg M. Hartmann `i novaatorlik ja vaimukas köide on nööriga kinni seotud. Köidet on võimalik avada vaid ülijulge ja valusa lähenemisega - raiudes läbi Gordioni sõlme. Eesti köitekunstnik Leelo Leesi Saaremaalt on loitsinud oma kontrastidega köite liikuvaks ussisõnaliseks siksakkidega köiteobjektiks. Üliõpilaskategoorias parimaks valitud tudengiköite autoriks on Helen Moon, kelle valge pretensioonitu täisnahkköide jätab kõik tõlgendusvõimalused avatuks.
 
Näituse kohta on trükitud värviline kataloog.
 
Luulekogumik: “Nimed, sõnad, nõiamärgid” 4x(4+4)x4 = noor Eesti luule
Autorid: Maria Lee, Birk Rohelend, Asko Künnap, Igor Kotjuh, Maarja Kangro, Veronika Kivisilla, Jürgen Rooste, Kaur Riismaa
 
Näituse korraldustoimkond: Sirje Kriisa, Rene Haljasmäe, Lennart Mänd, Tulvi-Hanneli Turo, Krete Pajo, Riina Kermik
Näituse žürii: Lennart Mänd, Maila Käos, Asko Künnap, Kai Lobjakas, Ilvi Liive, Peter Jones, Jan-Peter Zimmerlich

Näituse kujundus: Lennart Mänd, Valge Kuup

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Tallinna Haridusamet, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Eesti Kirjanike Liit, välisriikide saatkonnad, eraisikud jt.