Näitused


Linn ja mets (16.09.2017 - 19.11.2017)

Näitusel “Linn ja mets” on võimalik tutvuda Poola kaasaegsete disainerite poolt loodud elamisvõimalustega linnas pesitsevatele loomadele, lindudele ja putukatele.
 
Näitus avatakse laupäeval kell 16 toimuva töötoaga, kus külastajad saavad näituse koostajate juhendamisel osaleda näituse teemaga haakuva linna ja maad ühendava seinamaastiku loomisel, kasutades teipi ja kleebiseid, mis põhinevad graafilise disaineri Malgorzata Gurowska loodud kujundusel, mis on kasutusel ka näitusel. Loodud kujutis saab osaks näitusest, mis selle käigus külastajate abil edasi kasvab. Oodatud on nii suured kui väikesed.
 
„Linn ja mets“ on näituste ja töötubade sari, mis edendab keskkonnakaitset ja keskkonnasõbralikkust. Projekti järgmist osa, mis on tehtud koostöös veebilehega Culture.pl, esitletakse 16. septembrist kuni 19. novembrini Tallinna Disainiöö festivali raames Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.
 
Näitus toob kokku uue põlvkonna Poola disainerid, kes esindavad oskusi, mis ulatuvad tootedisainist arhitektuuri ja linnaplaneerimiseni, leidmaks loomingulisi lahendusi looduse ja linnakeskkonna paremaks kooseksisteerimiseks.
 
Projekti „Linn ja mets“ eesmärk on pöörata tähelepanu linnas pesitsevatele elukatele – lindudele, loomadele, putukatele. Kaasatud disainereid on kutsutud looma neile pesakaste, et väljendada oma kogemusi keskkonnas toimuvate muutustega ja muret nende pärast.
 
Näitusel eksponeeritavad pesakastid on loodud eri linnuliikidele, näiteks disainistuudio kõrval müüril elavatele piiritajatele, või siis naabruses elavatele siilidele. Tööd esindavad ülimalt hoolivat lähenemisviisi, kasutades looduslikku kaitsesüsteemi kahjulike putukate vastu. Ühtlasi väljendavad need huvi nahkhiirte ja putukate vastu. Kõigist näidetest kumavad vaatajani soov ja püüe lepitada omavahel linnaelu ja looduslähedust.
 
Näituseprojekt hõlmab nii uusi kui ka olemasolevaid projekte – näiteks „Dziupla“ („Õõnsus“), mille Menthol Architects kavandas värvuliste jaoks: „Keskkonnakaitse teema on meie jaoks väga tähtis. Kavandasime Poola esimese piiritajate pesitsustorni, mis viis meie tähelepanu nende kaitsmise teemale. Värvulistele mõeldud projekt oli inspireeritud vaatlustest lähedalasuvas pargis. Soovisime luua vaheldust tüüpilise kujundusega pesakastidele ning juhtida tähelepanu lindude arvukuse vähenemisele linnas.“
 
Näituse kuraator Ewa Solarz ütleb: „Maailmas elab üle seitsme miljardi inimese. Linnakobarad üha kasvavad, võttes enda alla üha rohkem ruumi ja loomade looduslikku elukeskkonda. Inimesed hõivavad üha rohkem Maa pinda. Mitte loomad ei tulnud meie juurde, vaid meie võtsime üle nende elupiirkonnad. Ma saame aidata linnas elavaid metsloomi neile pesapaikade rajamisega ja asjakohase teavitustööga. Need on „Linna ja metsa“ projekti eesmärgid.“
 
Näitusel osalevad disainerid: Agnieszka Bar; Anna Szuflicka; Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project; Asia Piaścik / Dingflux; Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio; Monika Brauntsch / Kafti; Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project; Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor; Marcin Pogorzelski / Mapog; Liliana Krzycka, Rafał Pieszko / Menthol Architects.
 
KORRALDAJAD
Culture.pl on Adam Mickiewiczi Instituudi, Poolat ja Poola kultuuri maailmas edendava rahvuskultuuri instituudi peamine bränd. Siiani on see tutvustanud Poola teatrikunsti, disaini, visuaalkunsti, muusika ja filmi paremikku enam kui 52 miljonile inimesele 70 riigis. Külastage Culture.pl veebilehte, et saada värsket teavet põnevamate Poola kultuuri puudutavate sündmuste kohta maailmas. Samuti leiate lehelt rohkesti kunstnike biograafiaid, arvustusi, esseesid ja peamiste Poola kultuuriasutuste tutvustused.
 
WILK Avatud Disainiklaster
Ewa Solarz, kuraator
Monika Brauntsch, projektijuht
Ewa Bochen ja Maciej Jelski, Kosmos Project, näituse kujundajad
Małgorzata Gurowska, graafiline disainer