Näitused


Mis mind hoiab. Eesti kaasaegne keraamika (30.03.2019 - 02.06.2019)

Pealkiri „Mis mind hoiab“ koondab 27 Eesti keraamiku mõtted kodumaast ja selle tõlgendamise võimalustest keraamika kui tänapäeva materjalikunsti ühe atraktiivsema suunakandja kaudu. Näitust sai esmakordselt vaadata möödunud aastal Daugavpilsi Mark Rothko Kunstikeskuse korraldatud II Läti rahvusvahelise keraamikabiennaali satelliitnäitusena Riia Raudteemuuseumis. Biennaali peateema lähtus Läti Vabariigi juubeliaasta temaatikast.
 
Teemaga „Mis mind hoiabsoovib kuraator Pille Kaleviste anda kunstnikele piisavalt suure mängumaa, et tekiks võimalus teemat tõlgendada võimalikult mitmekülgselt. Üleskutse osalemiseks esitati Eesti Keraamikute Liidu liikmetele ning Eesti Kunstiakadeemia vilistlastele ja magistriõppe tudengitele. Näituse tööd pidid kunstnikud rändnäituse formaati silmas pidades teostama kitsendusega – mõõtudes 25 × 25 cm.
 
Tööde lõppvaliku tegi peale kuraatori žürii, kuhu kuulusid Leo Rohlin, Maria Valdma ja Üla Koppel. Välja valiti 27 teost, mille kaudu joonistub välja mitmetahuline pilt Eesti kaasaegsest keraamikast ning samas materjalikunsti mitmekülgsus ja võimaluste rohkus. Osalevaid kunstnikke ja nende töid vaadeldes võib näha, et autorid on näitusele toonud end kõnetanud teemad, millega nii mõnigi on oma kunstnikupraktika käigus juba pikemalt tegelenud. Kindlasti annab selline näituseformaat võimaluse uue nurga alt läheneda oma senisele loomingule või miks mitte katsetada millegi hoopis uuega.
 
„Mis mind hoiab“ näituse teemat avab lisaks teostele ka kammerlik helitaust, milles on kasutatud teoste pealkirju. Pealkirjastada oma teos eestikeelselt ja ühesõnaliselt oli autoritele kandideerimistingimusena ette antud. Anonüümsed hääled loovad mulje mitmekesisusest – inimestest meie ümber.
 
Tarbekunsti valdkonnas on küllalt levinud, et näituste koostajad ja kuraatorid on tarbekunstnikud ise. Praktikuna eriala spetsiifikaga kursis olles leitakse põnevaid erialaseid uuendusi, tehnilisi lahendusi ning tasakaalu kontseptuaalsuse ja materjalitunnetuse vahel.
 
Osalevad kunstnikud: Ingrid Allik, Urmas Bereczki, Merike Hallik, Kadi Hektor, Kadri Jäätma, Tiina Kaljuste, Karin Kalman, Üllo Karro, Kauri Kallas, Jaana Kormašov, Pirjo Kullerkupp, Külli Kõiv, Margit Mald, Ann Nurga, Maia Noorväli, Aigi Orav, Urmas Puhkan, Rave Puhm, Kaie Pungas, Laura Põld, Rita Randmaa, Kärt Seppel, Marget Tafel-Vahtra, Helena Tuudelepp, Anne Türn, Annika Vilippus-Kask, Viive Väljaots.
 
Näituse kuraator Pille Kaleviste on keraamik, kes on osalenud näitustel 2000. aastast ning tegutsenud aktiivselt ka rahvusvahelisel väljal. Ta on 2013. aastast Eesti Keraamikute Liidu ja 2016. aastast Keraamikute Liidu juhatuse liige ning 2015. aastast Eesti Kunstnike Liidu liige.
 
Kuraator: Pille Kaleviste
Helikunstnik: Juhan Vihterpal
Näituse kujundaja: Üla Koppel
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital