Näitused


Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst (17.09.2022 - 08.01.2023)

Graafiline disain ümbritseb meid tänapäeval igal pool ja igaüks on graafiline disainer. Pildistamine ja fotode töötlemine, fontide ja värvide valimine, kollaažimine, kujundamine ja printimine, mis enne digirevolutsiooni olid eksklusiivsed, nõudsid aega, erioskusi ja kollektiivset pingutust, on nüüd iseenesestmõistetavad protseduurid iga arvutikasutaja jaoks. Ent veel mõnikümmend aastat tagasi võis lihtsaimgi kujundusvõte tähendada mitut tundi fotolaboris, mikroskoopilisi lõikamis-kleepimistöid, kõnesid ja kirju kirjastusse ja trükikotta, 300-kraadist sulametalli, arvukaid proovitõmmiseid ja metsikut materjalikulu.
 
Jüri Kaarma (1950–2011) Lasnamäe kunstnikuateljees säilinud haruldaselt põhjalik protsessiarhiiv aitab avada graafilise disaini unustusehõlma vajunud materiaalset reaalsust. Kaarma oli kujunduskunstnik, kelle loodud raamatu- ja sarjakujundusi leidub paljude
 
kodude ja raamatukaupluste riiulitel tänapäevalgi. Tema enesekindel hilismodernistlik tüpograafiline käekiri on alates 1974. aastast vorminud tuhandeid trükiseid. Nende kujundused sündisid hilisöistel ateljeesessioonidel, abiks kummiliim, skalpell ja fotosuurendusaparaat, mida Jüri kasutas tagurpidi kaamerana. Näitusel esiletõstetud eksponaadid selgitavad ilmekalt hilisnõukogude ajal disaineriametis kehtinud piiranguid ning nende raames sündivat leidlikkust. 
 
Ajal, mil paljud meie digivaimustuses küpsenud põlvkonnast otsivad kobamisi alternatiive automatiseeritud vahenditele ja standarditele, mõjub graafilise disaini tehnoloogilisse ajalukku sukeldumine nagu sõõm värsket õhku. Milliste tulemusteni võiks viia ajalooliste disainitööriistadega katsetamine tänapäeval? Fotomenetlus- ja trükiprotsesside varem tajutud puudujääke hindavad ümber sekkumised kirjadisainerilt Aimur Takk ning kirjastamisduolt Knock! Knock! Books. Näitust saadab põhjalik saalijuhis-kataloog, mille kujundus ühendab fotoladumise põhimõtted tänapäevaste digitehnoloogiatega.
 
Näitusel kasutatud materjalid pärinevad Jüri Kaarma isiklikust arhiivist ja näitavad tema tööprotsesse.
 
Täiendavalt on kaasatud materjale Filmiarhiivist, Hoiuraamatukogust, Eesti Kirjandusmuuseumist, trükimuuseumi kollektsioonist Tallinna Raamatutrükikojas ning erakogudest.
 
Kuraator: Maria Muuk
Konsultant: Eve Kask
Näituse kujundus: Aadam Kaarma
Graafiline disain: Anna Kaarma
Kirjakujundus: Aimur Takk
Ilukirjanduslik interpretatsioon: Knock! Knock! Books (Else Lagerspetz, Loore Viires)
ETDM-i töörühm: Ketli Tiitsar, Silvia Pärmann, Toomas Übner
 
Täname: Maarja Vannas, Merike Sokka & Tallinna ­Raamatu­trükikoda, Andres Tali, Ivar Sakk, ­Eesti Kunsti­akadeemia fotoosakond (Reimo ­Võsa-Tangsoo, Madis Kurss, Kristiina Hansen), Jörgen Loot & TYPA, Aap Tepper & Filmiarhiiv, Hoiuraamatukogu (Kalju Tammaru, Kadi Sarapuu), Meelis Mikker, Juta Ristsoo, Eesti Kirjandusmuuseum
 
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital