Näitused


Klaasi valgel. Valik Maie-Ann Rauni teoseid tarbekunsti püsinäitusel (07.12.2023 - 10.03.2024)

Maie-Ann Raun on olnud klaasiga seotud kogu elu. Ta on klaasikunstnik, pikaaegne õppejõud, Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor ja suurepärane Eesti klaasiajaloo spetsialist. Erakordselt aktiivse õpetajana on ta õpetanud tundma klaasi nii materjali kui ka valdkonnana, hoides elus ja äratades ellu eriala ajalugu ning kasvatades mõistmist ka oma loomingu kaudu.
 
Peale kunstiõpetaja hariduse omandamist Tartu Kunstikoolis astus ta riiklikku kunstiinstituuti ja lõpetas selle klaasikunstnikuna 1964. aastal. Peale kooli töötas Raun Venemaal J. Sverdlovi nimelises klaasitehases ning jätkas 1966–1969 õpinguid Moskvas kõrgema kunsttööstuskooli aspirantuuris. Üsna peatselt pärast kooli lõpetamist sai temast aastakümneteks õppejõud ning 1996. aastast professor kunstiakadeemias Tallinnas.
 
Oma loomingus on Maie-Ann Raun rakendanud erinevaid tehnoloogilisi võtteid ja teemakäsitlusi. Ta on loonud nii selgelt geomeetrilisi kui ka orgaanilisemaid teoseid ja sarju, millest mitmed kuuluvad nii ETDMi kui ka teiste muuseumide kogudesse. Ta on ka mitme monumentaalteose autor, ühe osana tema lõputööst valmis pannoo „Galaktikad“ Tõravere observatooriumile (1964), hiljem vitraažid Tallinna Matkamajja (1984, 1986). Ta on uurinud Eesti klaasiajalugu, koostanud selleteemalisi näitusi ja kirjutanud artikleid.
 
Tarbekunsti- ja disainimuuseumi kollektsiooni kuulub täna veidi üle 70 Maie-Ann Rauni teose, millest valikut on läbi aegade eksponeeritud muuseumi tarbekunsti tutvustaval püsinäitustel. Nii on see ka täna.
Rauni tööd on lihtsad ja poeetilised, tema teoseid iseloomustab läbivalt õrn, pehme ja voogav materjali- ja värvikäsitlus ning sageli poeetiline lähenemine.
2023. aasta kevadel oli muuseumil võimalus täiendada oma klaasikogu Maie-Ann Rauni 1960.–1970. aastatest pärineva loominguga. Nende seas on Venemaal, J. Sverdlovi nimelises klaasitehases kavandatud ja teostatud tööd, kuid täiustusid ka juba olemasolevad komplektid, sealhulgas „Kihlusõhtu“ (1969) ja „Maleauhind“ (1980), lisandus ka väike valik 1993. aastal Taanis Bornholmil residentuuris olles valminud teostest.
 
Väljapanekut saadab värske videointervjuu autoriga, kus ta räägib klaasi kui materjali juurde jõudmisest, väljakutsetest pedagoogi ja kunstnikuna ning avab oma loomingu tagamaid.
Video on valminud Eesti Klaasikunstnike Ühenduse ja ETDMi koostöös ning Eesti Kultuurkapitali toetusel.

Näitus toimub II korrusel püsinäitusel „Kogutud teosed“.

Näituse meeskond: Tiina Sarapu, Kai Lobjakas, Ketli Tiitsar, Toomas Übner
Graafiline disain: Meelis Mikker