Näitused


Klassikud. Evi Mardna (20.06.2009 - 30.08.2009)

2009. aasta jaanuari alguses oma 80. juubelit tähistanud kauaaegse Kunstiakadeemia keraamikaõppejõu Evi Mardna loomingul on olnud eesti keraamikas kanda kaalukas roll. Kogu pika loometee on tema tähelepanu keskendunud figuraalplastikale. Humoorikad, kohati groteskigi kalduvad keraamilised skulptuurid omandasid erilise vaheduse ja üldistusjõu just laulva revolutsiooni päevil. Evi Mardna suutis okupatsiooniaegseid läbielamisi ja tajusid vormida kunstiks, mis saatusekaaslastes äratundmisrõõmu tekitas. Vaimukalt tabavad tööpealkirjad lisasid taiestele omakorda vürtsi ning naer läbi pisarate võimaldas olnust tigeduseta distantseeruda. Nii tugeva sotsiaalse närviga teist eesti keraamikut annab tõesti otsida.

1990. aastate näitused tipnesid esindusliku väljapanekuga „Kõigi maade proletaarlased, põgenege!” Okupatsioonide Muuseumis 2004. aastal.

Väga tähtis on Evi Mardna loomingus olnud Oskar Lutsu „Kevade” temaatika. See on saatnud autorit alates diplomitööst 1954. aastal kuni 2000. aastani, kui Oskar Lutsu Kihelkonnamuuseumis Palamusel võis vaadata tema Tootsi lugude ainelisi töid kirjatud „punslieli” pudelitest jeekimiteni. Väljapanek päädis üle Eestimaalise rändnäituste vooruga.

Evi Mardna näol on meil tegemist ka andeka tarbevormi viljelejaga (kuigi skulptorlike harrastuste kõrvalt pole tal selleks kahjuks palju aega jagunud). Evi Mardna on võimekas kunstnik, kelle figuraalse keraamika puhul kõlbaks pigem kasutada sõna skulptuur.

Kuraator: Airi Ligi
Kujundaja: Taimi Soo
Klassikute sarja kataloogi kujundaja: Dénes Farkas
Toetaja: Eesti Kultuurkapital