Näitused


Kaj Franck – täna. Soome kaasaegne disain (24.09.2004 - 14.11.2004)

Kaj Franck (1911–1989) on soome disaini suurnimi, kes on võrdselt tähenduslik nii kitsamalt disainerite kui laiemalt tavakasutaja jaoks. Francki kujundatud esemed on oma argipäevasuses anonüümsed ehkki nende varjatud küljelt leiab enamasti tema nime. Soomes on aastakümneid antud välja Kaj Francki nimelist prestiižset disainipreemiat.

Püsivus, pidev otsimine, edasiarendamine ja parandamine on märksõnad, mis seostuvad Kaj Francki loominguga ja on olnud suunavaks paljudele soome disaineritele, nii tema kaasaegsetele, kui nooremale põlvkonnale.

Näitus Kaj Franck – täna on soomlaste kummardus ühele oma nimekamale disainerile läbi mitme põlvkonna kujundajate tööde. Eksponeeritud on erinevaid erialasid esindavate soome disainerite paremik kes kirjeldavad oma suhet Kaj Francki disainimaailmaga nii läbi oma tähelepanekute kui oma tööde.

Näitusel on esindatud loomulikult ka Kaj Francki enda kujundatud esemeid, mille moodustavad nii läbilõige tema töödest kui ka teiste osalejate poolt valitud kuid tema kujundatud objektid. Me ei saa täna rääkida mingist Francki koolkonnast või disainiideoloogiast, pigem selgelt eristuvast lähenemisest:

Ma ei tahtnud vormi vormi pärast. Ma eelistasin pigem rahvapäraste esemete põhifunktsioonide uurimist. Seega oli mu tööde lähtepunktiks pigem eseme põhiidee kui disain.”

Kaj Franck

Näitusel on eksponeeritud Kaj Francki tööde kõrval nii temanimelise disainipreemiaga auhinnatud kujundajate tööd kui ka noorte soome disainerite looming.

Osalevad disainerid: Anna Danielsson, Fujiwo Ishimoto, Harri Koskinen, Antti Kotilainen, Yrjö Kukkapuro, Jarmo Lehtonen, Eero Miettinen, Vuokko Nurmesniemi, Kerttu Nurminen, Heikki Orvola, Ritva Puotila, Anneli Sainio, Pirkko Stenros, Paola Suhonen, Oiva Toikka, Tonfisk Design, Jorma Vennola ja Risto Väätänen

Näituse on koostanud Design Forum Finland