Näitused


Tallinna 4. rakenduskunsti triennaali satelliitnäitus "Teadus ja Tänapäev" (18.03.2006 - 03.04.2006)

Kui teil on ikka veel kusagilt 1960.–70. aastatest säilinud mulje, et teadus päästab maailma, siis te eksite. Ei päästa, vastupidi, teadusest on saanud maailmavallutustööriista asemel märguandja, kui vähe me tegelikult teame ja milline katastroof meid juba lähemas tulevikus ootab. Hoolimata sellest, et käegakatsutav lahendus libiseb pidevalt eest ära, on teadus jätkuvalt populaarne ja hästi finantseeritud.

Miks just teadus ja rakenduskunst? Ilmselt seetõttu, et nii teadus kui tarbekunst on oma ideaalkujul praktilise iseloomuga, ja lootuses, et teadus aitab esemetega ökonoomsemalt ümber käia, neid paremini ja väiksemate kuludega toota ning universaalsemaks kasutamiseks välja pakkuda. Lootuses, et tarbeasjade lähedane läbikäimine teadusega aitab ökokatastroofi edasi lükata, kinnistab meis väikesi reaalteaduslikke fakte ega kuhja meie isiklikku materiaalset pagasit funktsioonitu kolaga. Üledigitaliseerunud ja tarkvarastunud infotehnoloogiliselt aktiivne tarbekunst teeb seda juba meie eest.

Teadus ei päästa isegi disaini, isegi kui igasugune teadusega seotud visuaalia ammendamatu inspiratsiooniallikas. See ei ole mitte teaduse jaoks disainimine, vaid teaduse saadusi ülevõttev kujundamine: maskeerimine, imiteerimine ja kamuflaaž. Teaduskeelest võib piiramatult üle võtta kõikvõimalikke kujundeid, millest ainult murdosa säilitab algse sisu. Ülejäänu põhineb puhtal analoogial, üldistusel ja usaldusväärsuse apellatsioonil.

Nii käitub disain modernistlikus progressiõhinas, külma sõja aegses propagandas kui ka postmodernismi eshatoloogilises ja fragmenteeritud maailmapildis. Ainult et ühes teeb seda pigem tõsimeeli ja teises pigem etendab. Ühes propageerib mõtlemise ja tehnoloogiate innovaatilisust laiadele massidele, teises pakub arusaamatul digiajastul turvalist lapsepõlvemälestust selgete süütute süsteemide ajast. Ühes ehitab kompaktset usaldusväärset tervikut, teises jätab kasutaja oma hirmudega neid veelgi süvendades omapäi.

 

Kunstnikud: Eliisa Ehin, Leesi Erm, Jaan Evart, Helle Gans, Taevo Gans, Aadam Kaarma, Kerly Kaljuste, Anu Rajamäe, Raul Keller, Kärt Ojavee, Jaanus Orgussaar, Rudolf Pangsepp, Martin Pedanik, Julia-Maria Pihlak, Maiu Rõõmus, Peeter Talvistu, Riho Tiivel, Ruudi Treu, Maria Valdma, Tõnis Vint

Kuraatorid: Anneli Porri, Pille-Triin Männik

Kujundaja: Raul Keller

Toimumiskohad:

18.03-03.04.2006 A-galerii

18.03-03.04.2006 Hobusepea galerii

18.03-01.04.2006 Draakoni galerii