Näitused


Klassikud. Lea Walter (15.12.2007 - 03.02.2008)

Lea Walteri loomingust jätkab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum silmapaistvate eesti tarbekunstnike loomingu tutvustamist, millel on olnud oluline roll eesti rahvusliku tarbekunsti kujunemisel ja arenemisel. Näitus annab ülevaate tekstiilikunstnik Lea Walteri (s. 1926) loomingu suundadest.

Lea Walter on oma loomingus kasutanud peaaegu kõiki kudumistehnikaid, kuid kõige rohkem on ta loonud pindpõimes vaipu. 1951–1961 töötas Kunstitoodete Kombinaadi kavandikunstnikuna. 1967–1993 ARS-i dekoratiivkudumisateljee kunstilise juhina, seejärel vabakunstnikuna.

Kogudes tuntust oma kunstnikutee alguses peamiselt piltvaipade kaudu, muutus ta 1960. aastate algupoolel nimekaks eesti rahvuslikku ornamendi tõlgendajana – põikitriibuliste rahvavaipade eeskujul on ta kasutanud leegimotiivi ja valdavalt geomeetrilisi kujundeid. 1970. aastatest on Lea Walteri loomingus domineeriv teoste monumentaalsus, selge kompositsioon, jõuline koloriit ja kindel rütm, mis eristavad ta väga selgelt oma kaasaegsetest tekstiilikunstnikest.

Näha saab nii Walteri varasemat loomingut – vähem eksponeeritud töid Kunstitoodete Kombinaadi-aegsete linikute ja silmuskoes spordikomplektide kui Galina Leškinaga koostöös maalitud siidrättide näol, alustades juba 1950. aastate lõpust, kui ka laiemalt tuntud põimevaipu, millest viimane pärineb 2004. aastast.

Tööd pärinevad nii ETDM-i kogudest kui väljastpoolt.

Näituse kuraator: Kai Lobjakas
Näituse kujundaja: Taimi Soo
Klassikute sarja kataloogi kujundaja: Dénes Farkas
Toetaja: Eesti Kultuurkapital