Näitused


Uneversum. Rütmid ja ruumid (27.10.2023 - 28.01.2024)

„Uneversum. Rütmid ja ruumid“ keskendub radikaalsete ideede ja traditsioonilise igapäeva põnevale vahekorrale magamiseks mõeldud ruumide, keskkondade ning aja ja ajanäitajate kaudu. Näituse lähtekohaks on rõhuv ja süvenev ajakriis, aga ka organiseerituse ja funktsionaalsuse idealiseerimine ning masinliku efektiivsuse ihalus.
Väljapanek on jagatud temaatiliselt neljaks. Esimesed kaks teemat, „Kujundades ja kujutades aega“ ja „Magamise ruum“, lähtuvad 20. sajandil korduvatest teemadest, nagu tõhusus, kiirus, kontroll, modernistlik progressiusk ja tulevikku suunatus, millele on järgnenud selle kriitika 1960. ja 1970. aastatel. Arhitektid ja disainerid on järjepidevalt püüdnud magamisaset ja sellega seonduvat paigutada, kujundada ja ümber mõtestada. Teised kaks teemat, „Kaugemad ja lähemad tulevikud“ ja „Masinate uni“, uurivad kaasaega. Siin on esitatud magamisele pühendatud situatsioonide eripärad, hirmud, konventsioonid ja inspiratsioon spekulatiivsete kunsti- ja disainiprojektide kaudu.
Olles küll pühendatud magamise ruumile, ei püüa „Rütmid ja ruumid“ anda ajaloolist ülevaadet magamistoa ega voodite ajaloost. Pigem on siin igapäevased esemed seatud kõrvuti disainiprojektide ja kunstiteostega, et anda edasi teadmist, kuidas magamisele mõeldud aega ja ruumi on nähtud ja ümber mõtestatud ning kuidas see kõik resoneerub meie tänase kogemusega.
 
Näitusel on tööd järgmistel kunstnikelt, disaineritelt, arhitektidelt ja organisatsioonidelt: Aet Ader, Ranno Ait, Archizoom Associati, b210, Maarten Baas, Mai Bauvald, CIAM, Joe Colombo, Eibert Draisma, Eesti NSV Metsa- ja Puidutööstuse Ministeerium, Niina Eigi, Helle Gans, Martina Gofman, Maile Grünberg, Tõnis Jürgens, Alar Kotli, Valentin Kuusk, Ilmar Laasi, Hans Leistikow, Mehaanilise Puutööstuse Aktsiaselts A. M. Luther, Kirsti Metusala, Narva Mööblikombinaat, Anett Niine, Margo Niit, Erika Nõva, Kärt Ojavee, Norman Orro, PIN Arhitektid, Poltronova, Rahvusvaheline Elektrotehnikakomisjon, Koit Randmäe, David Reinfurt, Tõnu Riit, Helga Schmid, Margarete Schütte-Lihotzky, Taimi Soo, Mööbli Eksperimentaalvabrik Standard, Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat, Liisi Tamm, Asta Uustalu, Riho Vahtra, Vello Vinn, Tõnis Vint, August Volberg, Paul Wolff jt.
 
Kuraator: Sandra Nuut
Kujundajad: HG Arhitektuur (HGA) Andrea Ainjärv, Anna Endrikson, Evelyn Fridolin, Tomomi Hayashi
Näituse produktsioon: Valge Kuup
Graafiline disain: WWW stuudio, Ranno Ait
Näituse meeskond: Helen Adamson, Kai Lobjakas, Silvia Pärmann, Ketli Tiitsar, Toomas Übner
Toetajad: Austria suursaatkond, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Nordic Hotel Forum, Treimann Mööbel ja Disain
Täname: Aina Alunurm, Harri Ausmaa, Avinurme Vanavara, DFF – Saksa Filmiinstituut ja -muuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Tanel Eigi, Flat & Bound/Integral Lars Müller, Eliina Grünberg, Ignazia Favata Studio Joe Colombo, Triin Jerlei, Madis Kurss, Else Lagerspetz, Moodsa Kunsti Muuseum, Helen Oja, Poltronova, Eva Ponomarjov, Pärnu lasteaed Trall, Rahvusarhiiv Rahvusraamatukogu, Refiner Translations, Riiklikud Muuseumid Berliinis, Hille Saluäär, Tallinna Linnamuuseum, Viimsi vald, Viini rakenduskunstiülikooli kogu ja arhiiv.
 
 
Uneversum on koostööprojekt, mille raames toimuvad näitused Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Teatri- ja Muusikamuuseumis ning Tervisemuuseumis.