Näitused


Maryliis Teinfeldt-Grins. "Suuremjault mälëstustes" (17.02.2024 - 05.05.2024)

Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitusel „Suuremjault mälëstustes“ kohtuvad tema möödunud suvel välja antud debüütluulekogu „Kivi alla Kükakille“ luulepildid ja igatsuslood tikandis.
Näituse lähtepunkt on kadu – selle alge on miski, mis on igaveseks kaduma läinud ja mida pole võimalik iial tabada, sest see võtab kuju kaduma mineku hetkest alates. Säärast tühimikku ei saa täita mitte miski, paradoksaalsel moel võtab see tundmus vormi ainuüksi piiritu nostalgia ja igatsuse näol.
Näitusel eksponeerib kunstnik tikandiseeriat maastikumeenutustest – paikadest, mis on kuju võtnud ainuüksi kunstniku mälestustes. Töid luues on ta lähtunud Prantsuse ajaloolase ja filosoofi Michel de Certeau ruumiliste lugude ideest (récits d’espace), milles kohtuvad omavahel maastik ja jutustus. Iga lugu on reisijutt, mis tähendab, et iga lugu on ruumiline praktika, mis läbib maastikus erinevaid kohti.
Maryliis Teinfeldt-Grinsi looming on olnud kunstimaastikul äratuntavalt esil juba pikema aja vältel. Tallinnas on võimalik tema viimaste aastate loominguga tutvuda isiknäituse mahus esimest korda. Lisaks on 25. veebruarini avatud tema ühele teosele keskendunud näitus „Kes mäletab viimasena, mäletab paremini“ Tütar galeriis.
 
Maryliis Teinfeldt-Grins (1993) on kunstnik, kes jutustab igatsuslugusid läbi maastikukujutiste. Ta kombineerib oma loomingus tikandit, fotot, gobelääni, joonistust ja murdekeelset luulet.
Teinfeldt-Grins on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiili eriala (BA, 2015). Õpingute ajal täiendas ta end Läti Kunstiakadeemia tekstiilikunsti kateedris. Ta jätkas oma õpinguid Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti õppekaval (MA, 2022). Teda on hinnatud mitme Eesti kunstipreemiaga: Eduard Wiiralti stipendium (2019) ja Adamson Ericu stipendium (2021). Ta on pälvinud ka mitu kirjanduspreemiat, näiteks on ta kirjandusfestivali Prima vista „Esimene samm” laureaat ja murdeluule võistluse Hendrik Adamsoni peapreemia võitja. 2019. aastal pälvis ta Eesti Tekstiilikunstnike Liidu Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemia. Kunstniku tööd on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogus ning on võitnud avaliku kunsti konkurssidel preemiaid (Pärnu Riigimaja). Kunstnik kuulub Eesti Tekstiilikunstnike Liitu ja Eesti Kunstnike Liitu.
 
Graafiline disain: Else Mare Lagerspetz
Videograaf: Red Serberth OÜ
 
Näituse publikuprogrammi raames toimuvad luulehommik ja torketikandi töötuba.
Maryliis Teinfeldt-Grinsi debüütluulekogu “Kivi alla kükakille” on müügil muuseumi poes.
 
Näituse toimumist toetab: Eesti Kultuurkapital, Tütar galerii