Näitused


Ellen Hansen - kavandist vaibani (25.10.2007 - 03.02.2008)

Ellen Hansen on elav legend meie vaibakunstis. Alustanud loometeed 1940-ndate aastate lõpus, on järgmise rohkem kui viiekümne aasta vältel valminud kavandid ja vaibad särav peegeldus meie kultuurist. Esmakordselt on välja pandud ulatuslik valik Ellen Hanseni kavanditest, näitusel tutvustab 96-aastane kunstnik filmilindi vahendusel oma töid ja räägib talle olulistest asjadest.

Näitusel eksponeeritud kavandid kulgevad järjepideva reana alates 1947. aastast kuni 90-ndate lõpuni. Teostatud vaipadest on autor ise üheks olulisemaks pidanud vaipa „Aeg” (1990), mis on nime andnud ka näituse osana valminud filmile. 20 minutiline film loob tunde, et autor on ise näitusel seletusi jagamas – räägib oma õpingutest, värvieelistustest ja olulistest töödest. Eesti Rahva Muuseumis valminud filmi ajaline perspektiiv, liikumine tänavustest lindistustest rohkem kui kümme aastat tagasi, on õnnestunud luua tänu Kadi Alatalule ja ETV filmiarhiivile.

Näituse koostamise käigus lindistatud intervjuud peidavad endas veel palju huvitavat materjali, samuti on valminud kavanditest väljas vaid osa. Paljude kavandite kohta ütleb autor ise tagasihoidlikult – see on ainult kavand, mõte... Tegelikult on need kavandid varandus, millest võiks veelgi vaipu sündida.

Projekt on sündinud Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Kõrgema Kunstikooli koostöös.

Näituse kuraator: Aet Ollisaar