Näitused


Liblikapüüdja Ede Kurrel (30.05.2009 - 30.08.2009)

Näitus „Liblikapüüdja Ede Kurrel” tähistab kunstniku 100. sünniaastapäeva.

1931. aastal Riigi Kunsttööstuskooli (tänase Kunstiakadeemia) metalli- ja portselanimaali eriala lõpetanud Ede Kurrel on meie kutselise ehtekunsti pioneer. Tema enam kui pool sajandit kestnud kunstnikutee algas 1930. aastal Eesti esimesel tarbekunstinäitusel, kus oli väljas üks portselantaldriku kavand. Ede Kurreli kujunemine hinnatud juveliiriks oli kiire, nime tõi talle esinemine 1937. aasta Pariisi maailmanäitusel ja seal saadud hõbemedal filigraani eest. Filigraan oli moes veel ka sõjajärgsel kümnendil ja selles on „süüdi” Ede Kurrel, oli ju tema kavandatud Kunstitoodete Kombinaadi seeriatoodang ülipopulaarne.

Ede Kurreli naiselikud ja elegantsed vääriskivide või emailidega ehted on vana hea klassika ja klassika on alati moes. Nii kividesse kui emaili kiindus ta juba oma karjääri algul ning kalliskivide tundmise alal ei olnud talle võrdset. Ehte kompositsioon oli kunstnikul läbi mõeldud viimase kui peensuseni ning kuldtopaas, akvamariin, safiir, rubiin on istutatud kuldraami või oksüdeeritud hõbeda taustale just nii, et kivide kaunis helk pääseks maksimaalselt mõjule. Tema 1959. aastal valmistatud toonitud alumiiniumist käevõrud on üks esimesi näiteid uute, ebaharilike materjalide kasutamisest eesti ehtekunstis. Kunstniku suurepärane materjalitunnetus, oskus erimaterjale omavahel kombineerida, uudsed võtted vääriskivide paigutamisel andis imetlusväärseid tulemusi, materjalide ja värvide harmooniat.

Väikesed vaasid, kausid ja puuviljavaagnad kuuluvad Ede Kurreli loomingusse sama kindlalt kui ehted. Järjekindlamalt hakkas ta neid looma 1960. aastatel, ent üksikuid näiteid leidub varasemastki ajast. Kõige maalilisema ja tundeküllasema väljendusrikkuse saavutas kunstnik elektroerosioontehnikas, mis oli eesti kunstis uudne nähtus. Ede Kurreli kunsti lähtealuseks oli loodus, mida ta vastavalt oma karakterile nii vormis kui dekooris edasi arendas.

Näitus esitab läbilõike kunstniku loomingust tervikuna, eksponeeritud on nii ETDM-i kui Tartu Kunstimuuseumi kollektsiooni kuuluvad ja perekonna valduses olevad teosed.

1946–1968 oli Ede Kurrel Kunstiinstituudis metallikateedri õppejõud ja nii võivad kõik sellel ajal õppinud metallikunstnikud lugeda end tema õpilasteks. Muuseumi trepigaleriis saab sama ajal näha Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti õppetooli näitust „Ulatus” Ede Kurreli juhendatud diplomitöödest.


Näitusega kaasneb kataloog eesti ja inglise keeles.

Kataloogi kujundaja: Maris Lindoja


Näituse kuraator: Merike Alber

Näituse kujundaja: Kristi Paap

Täname: Eesti Kultuurkapital, Ülo Kurrel