Näitused


Valgustid / Luminaires. Jukka Korpihete (27.02.2004 - 04.04.2004)

Peamiselt valgustidisaini ja ruumide valguslahendustega tegelev noor soome tootedisainer Jukka Korpihete eksponeerib Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi I korruse kahes saalis laia skaalat oma valgusega seotud töödest.

Oma töödes keskendub Korpihete eelkõige valgusele jättes just sellele peaosa oma loomingus. Ta ei vormi mitte üksnes valgusti välist kuju vaid kujundab kindlalt valgust ennast. Korpihete peab valgust kujundusmaterjaliks ja ütleb, et tema ülesandeks jääb anda sellele vorm ja varjud. Tema lampide konstruktsioon on äärmiselt lihtne ja avatud, just selliselt raamistab see selgelt valgust, disainerile kõige olulisemat. Materjalina kasutab Korpihete kõige sagedamini haljast või maalitud terast ning plastikut, harvemini ka alumiiniumit ja puuvilla.

Jukka Korpihete disainitud valgustid ei ole pelgalt otstarbekad ja ergonoomilised, pigem on disainer kujundanud pretensioonikaid valgusteid, mida saab kasutada ruumiaktsentidena. Nendega saab luua neutraalsest keskkonnast kordumatu ruumi, markeerida erinevaid ruumitsoone ja joonistada seintele pehmeid või teravamaid detaile. Tegemist ei ole neutraalsete üldvalgustite vaid meeleolu tekitavate keskustega. Pilliroost, oliividest, vana-rooma altarist, jääaugust, sangaritest jpm. inspireerituna on disainer lõpptulemuse siiski kindlakäeliselt puhastanud liigsest narratiivusest.

Edu saavutanud valgustite sarja Ruoko (Pilliroog) kõrval näitab disainer koostöös maalija Tuomas Laitisega toodetud Heräämo valguskaste. Varasemate tööde kõrval esitleb Korpihete kahte uut valgustimudelit: laevalgustit Avanto (Jääauk) ja seinavalgustit Piilo (Peidupaik). Lisaks väikestele tootesarjadele näeb näitusel ka Korpihete unikaalvalgusteid, pressklaasist küünlajalgu ning maale.