Minu album:
Näitusel “Kile kotti!” eksponeeritakse Tartu Plastmasstoodete Katsetehases 1980. aastatel toodetud kilekotte. Tegu on 2004. aasta suvel Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimunud näituse laiendatud versiooniga, seekordsel väljapanekul on eksponeeritud 600-kilekotiline kooslus.
Nõukogudeaegse defitsiidimaailmas ja tarbeesemete nappuses oli kilekoti positsioon eriline ja staatus kõrge kuna enamasti oli ka kõige elementaarsemate esemete valik ja kättesaadavus raskendatud. Kilekott oli aksessuaarina nähtus, millele on tagantjärele võimalik omandada tugev kultuuriline tähenduslaeng. Nii on ka käesolev näitus kirev valik tollase argikeskkonna näost ja pildikeelest. Ja ehkki autorsus ei ole antud näitusel esmase huvi orbiidis, tunneb vaataja kindlasti ära mitmete kasvõi illustraatorina tuntud kunstnike käekirjad.
Eestis hakati reklaamkilekotte tootma Tartu Plastmasstoodete Katsetehases juba 1960. aastate lõpus, plahvatuslikult suurenes aga nende tootmine Moskva olümpiamängude (1980) eel kui olümpiakomitee lubas tublimaid ettevõtteid heade suveniiri-ideede eest premeerida. Kilekottide kaudu anti teada ka kõikvõimalikest kohalikest ja riiklikest sündmustest ning tähtpäevadest.
Etnograafidest näituse koostajad toovad kilekoti-temaatika vaatajale lähemale pildilist materjali oma toetavate-selgitavate tekstidega, kus mitmed teemaga seonduvad märksõnad lahti harutatakse ja inimeste vahetud mälestuskillud temaatilise pildi selgemaks siluvad. Selle kaudu muutuvad loodetavasti tänasele vaatajale paremini mõistetavateks paari aastakümne tagune igapäevaelu ja ühiskondlikud väärtused.
Näituse ülesehitus liigub mööda erinevaid elualasid ja -tegevusi, moodustades väikesed teemadegrupid näiteks kaubanduses, põllumajanduses või ehituses tegutsenud ettevõtetest ja organisatsioonidest ning erinevatest sündmustest.
Näituse kuraatorid: Anu Järs (Eesti Rahva Muuseum) ja Kristi Kaljumägi (Tartu Ülikooli etnograafia õppetool)
Kujundaja: Jaana Jüris