Näitused


Tõlkes kaotatud ja leitud (Lost and found in translation) (14.09.2005 - 02.10.2005)

VI Tallinna Arhitektuuritriennaali raames avatakse 14. septembril kell 16.00 ETDM-i trepikojas Londoni Architectural Association School of Architecture (AA) 1. aasta üliõpilaste tööde näitus, mis on teoks saanud Victoria ja Alberti Muuseumi, Royal Institute of British Architects (RIBA) ja Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna koostöös.
Näitus on AA üliõpilaste 2004/2005 aasta töö tulemus, mis oli fokuseeritud muuseumide loomise ja kureerimise protsessidele, kaotatud ja leitud asjade ruumile, objekti muutumisele passiivsest artefaktist keskkonna ja vaatajaga suhestuvaks nähtuseks. Erinevad projektid valmisid paralleelselt workshop´ide ja ekskursioonidega, mis loomingulisi protsesse täiendasid. Koostööl ja dialoogil V&A, RIBA ning EKA arhitektuuriteaduskonnaga oli kogu tööprotsessis oluline osa.
Kuna AA akadeemilise aasta algus langes kokku RIBA jooniste kollektsiooni üleviimisega uutesse ruumidesse V&A Muuseumis, siis andis see võimaluse uurida ja dokumenteerida muuseumi arhitektuurikollektsiooni ruume, viise, kuidas objekte ja kunstiteoseid leida, säilitada, mõista ja kommunikeerida läbi väljapaneku. Muuseumi toimimismehhanismid kollektsioonidest fondideni, väljapanekust objekti ja ruumi vastasmõjuni ja objekti-subjekti suhted said üliõpilaste erinevate uurimuste teemaks, mida laiendati kaotamise ja leidmise teema läbi. Üliõpilased lõid oma muuseumid, mille aluseks on personaalselt valitud objektid või kollektsioonid. Läbi artefaktide uurimise ja tõlgendamise olid tudengid võimelised püstitama oma kriteeriumid, et välja arendada näituse disain, mis oleks võimeline looma dialoogi valitud objektide, väljapaneku ülesehituse, ümbritseva ruumi ja vaatajate-osalejate vahel.
Teostatud installatsioonid on mobiilsed, kiiresti paigaldatavad ja konteksti kohanduvad. Ideid ja projekte on testitud mitmetes situatsioonides ja kohtades. 2005. a. mais Eestis toimunud workshop´il diskuteerisid üliõpilased omi projekte ja lähenemisviise EKA 1. kursuse arhitektuuriüliõpilastega. Nendele ühisarutlustele ja Tallinnas avastatud keskkonnale tuginedes testiti projektide toimimist uues ja teistsuguses kontekstis, dialoogi tulemusel avanesid töödes uued olulised tähendused ja potentsiaalid. Muuseumiprojektid kohandati uuesti Londonis, et sobitada ja kiiresti transformeerida uusi arhitektuuri uurimise ruume V&A Muuseumis. Eksponeerituna Eestis, kannavad need installatsioonid endas mõlemat, nii projektide arengu kui koha mälu.