Näitused


Varamu. Esindusruum ja moodne kodu 1918-1940 (16.02.2008 - 27.04.2008)

1930. aastad oli kiireima arengu ja suurima jõukuse kümnend enne Nõukogude okupatsiooni Eestis. Esindushoonete ja moodsate kodude rajamisega kasvas vajadus kvaliteetsete kodumaiste toodete järele. Rahvuslikus laadis tarbekunst meeldis ostjaskonnale, rahvusornamendiga kirjatud hõbetatud ehisvaagnaid, hõbedast või kristallist õllekanne ja lillkirjaga kaunistatud serviise ning kirjaplokke tootsid Tavasti, Kopfi, Lorupi, Langebrauni ja Taska ettevõtted, neid kaubamärke tunti ja hinnati kodust kaugemalgi. Tänapäeval on nende ettevõtete toodang muutunud rahvuslikuks klassikaks. Rahvuslik laad oli veel 1940. aastalgi täiesti elujõus, sellele aitasid kaasa riiklikud tellimused – „Eesti stiilis” toad presidendi residentsides ja avalikes interjöörides.

Siiski ei olnud rahvuslik stiil ainus, mis kujunduses maksvusele pääses. Meeleolukaid ja pisut luksuslikumaid art déco stiilis sisustusaksessuaare, mis hästi sobisid eksootilisest puidust mööbli ja nahkpolstriga toolide juurde, võis leida nooblimates kodudes rohkemgi kui arvata võiks.

Näitusel on välja pandud fotod märkimisväärsetest eestiaegsetest interjööridest ja valminud ehitistest ning väärtuslikku originaalmööblit, mida kujundasid meie tolleaegsed tipparhitektid ja sisekujundajad (E. Habermann, H. Johanson, O. Siinmaa, R. Wunderlich, A. Volberg jt.). Unikaalse Riigikoguhoone ja presidendi residentside mööbli kõrval saab näha kunstnike kavandatud mööblit (Adamson-Eric, A. Roosileht) ja sisustus-aksessuaaride seeriatoodangut.

Näitustega "Esindusruum ja moodne kodu 1918-1940" tähistab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum Eesti Vabariigi 90. aastapäeva.

Eksponaadid pärinevad Riigikogust, Vabariigi Presidendi Kantseleist ja mitmetest Eesti muuseumidest ning erakogudest.

Kuraator: Merike Alber

Kujundaja: Margit Lillak

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital