Näitused


NBD (Natural Born Designer). Tarmo Luisk (26.11.2005 - 05.03.2006)

Tarmo Luisk on kindlasti eesti kaasaegsetest tootedisaineritest üks nimekamaid ja stabiilsemaid. Samas on ta muutunud peaaegu märkamatuks osaks siinsest keskkonnast. Talle on osaks saanud õnn tegeleda pidevalt oma valitud erialaga disaini seisukohalt majanduslikult nii ebastabiilses Eestis, alates kooli lõpetamisest 1996. aastal – seda nii loomingu kui õpetamise osas.

Alustades valgustite loomisega AS-is Rinaldo, kujundas ta seal oma esimese valgustiseeria Basic, millest kujunes selle terviklikkuses jõuline tähis eesti uue disaini ajaloos. Neist valgustitest said kohalikul kujundusmaastikul hitt-tooted, mis oma lihtsuses elavad tänaseni arvestatavat elu nii kodukeskkondades kui avalikes ruumides. Järgnes koostöö Estoplastiga ja siiani kestab viimasest ühise tegevuse tulemusena väljakasvanud kaubamärgi 4ROOM edasiarendamine. Tegelikult ulatub ta haare valgustiperekondadest vineermööbli ja avaliku ruumini.

Luisu loomingut iseloomustab heale disainile kohaselt lihtsuse ja nutikuse kompromiss. Alati on tema tööde juures lõpptulemusena täheldatav detailsest täpsusest väljakasvanud elementaarsus.

Luisk on olnud alati kindla tegijana osa eesti disaini esindavatest ekspositsioonidest mitmel pool Euroopas, käesolev väljapanek on tema kolmas personaalnäitus. Ta on ilmselt üks väheseid, kui mitte ainus oma põlvkonna disainer, kellel oleks võimalik varem tehtud töödest näitus kokku panna ja tähistada sellega oma kümnendat aktiivset aastat disainerina. Kuid seekord astub Luisk ühe pika sammu edasi, väljub tootefookusest ja eemaldub argipäevavajadustest ning lubab endale kapriisi luua asju eelkõige ideest, mitte funktsioonist lähtuvalt. Nüüd on ta liikunud Eesti disaini kontekstis olulisele ideemaastikule, kus praktilisus on teisejärguline. Vormi saavad mitmed nii 2–3 aasta tagused kui värskemad ideed, mida pole seni aega olnud lõpuni mõelda või realiseerida. Tellija ootustele vastamise asemel teeb ja näitab Luisk asju, mida “poest osta ei saa” ja mida muidu ei teeks. Need on ideedele keskendunud väljendused, mis kooruvad välja igapäevasituatsioonidest ja on Luisule omases iroonilises võtmes saanud veidi nihestatud argiesemete vormi. Ent viibates teravmeelitsedes nii ajaloole (märklaua ette kinnitatud hõõglambiga valgusti Good-bye Mr. Edison) kui argipäevale (leekides lambiseeria Flamous) ja eksponeerides nii mööblit, kelli kui ehteid, kinnitub ka sellel näitusel tõsiasi, et Luisu lemmikformaat on eelkõige valgusti.