Sündmused


Autoritund. Leo Rohlin (06.03.2019 - 06.03.2019)

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum alustab vestlussarjaga, mille raames on võimalik kohtuda kunstnike ja disaineritega, kelle töö on viinud neid erinevatele radadele valdkonna sees ja kelle looming on jõudnud muuseumi kogudesse ning siin püsivalt eksponeeritud. Vestluse fookuses on muuhulgas eriala valik, vabakutselise ja tööstuskunstniku positsiooni ja võimaluste eripärad, loomingulise inimese arusaamad ja eelistused.
 
Esimene kohtumine toimus kolmapäeval, 6. märtsil kell 17.30 legendaarse keraamiku ja õppejõu, EKA emeriitprofessor Leo Rohliniga. 
Kuidas jõudis Leo Rohlin keraamika juurde? Millised on tema mälestused nõukogudeaegsest disaineritööst keraamikatehases? Kui keeruline on olnud olla kunstnik? Mida on ta õppejõuna tudengeid koolitades alati oluliseks pidanud? Kuidas on tema suhe kunsti aja jooksul muutunud?
Leo Rohliniga vestles Airi Ligi.
 
Leo Rohlin (1939) on Eesti keraamik ja õppejõud. Pärast õpinguid Tartu Kunstikoolis astus ta tollasesse Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti keraamika erialale, lõpetades selle 1965. aastal.
Üheaegselt õpingutega viimasel kursusel asus Leo Rohlin tehnoloogina tööle Tallinna Ehituskeraamika Tehasesse ja kujundas seal tootmisse juurutatavat keraamikat.
Leo Rohlin on ka pikaajaline hinnatud pedagoog. Ta alustas Kunstiinstituudis juba 1968. aastal kompositsiooni- ja tehnoloogiaõppejõuna ning jätkas 1978. aastal dotsendi ja 1986. aastal professorina. Aastatel 1974-1984 oli ta keraamika- ja klaasehistöö kateedri juhataja, 1989-1995 õppeprorektor ja 1995-2005 keraamikakateedri juhataja.
Õppejõutöö kõrvalt suutis Leo Rohlin luua eesti keraamika kullafondi kuuluvat unikaalloomingut, mille vormi- ja glasuurikäsitlus osutab igati küpse meistri oskustele.
Ta on ka mitmete keraamika tehnoloogiat ja ajalugu käsitletavate raamatute autor, mis on saadaval muuseumi poes. 
Juttu tuleb nii tema unikaalloomingust ja kogemustest tööstuses kui ka laiemalt kunstnikuks olemisest.