Sündmused


Jutta Matvei raamatu "KERAAMIKA, MU ARM. Punktiirjooni ja visioone eesti keraamikast läbi 20. sajandi" presentatsioon. (27.10.2004)

27.10.2004 kell 16.00 ETDM-is.

Tegu on inimliku soojusega kirja pandud faktitiheda raamatuga. Saatesõnas ütleb autor, et pole endale ülesandeks seadnud eesti keraamikute unikaalloomingu uurimist. Tööd alustades oli ta esmaseks sooviks vaid veidi valgust heita Paldiski maanteel asunud kunagise Kunstitoodete Kombinaadi keraamikaateljee tegemistele, millest praegusel põlvkonnal teadmisi napib. Kuid kavandatu hakkas isetahtsi “juuri ajama” ja nii kujunes algsest soovist läbi veel elusolijate meenutuste rohke pildimaterjaliga hoogsalt kirjutatud ja samas loogiliselt fakte ja aastaarve seostav mälestuskogum.

Eesti “tööstuslikust kunstkeraamikast” ning portselani vallas tegutsejaist ja sealseist kunstnike-teostajate-ahjumeistrite tööst ning koolitusest pole just palju teada. Jutta Matvei raamat aitab olnut mõista; erksavärvilised mälestuskillud liituvad enam-vähem terviklikuks mosaiikpildiks, mille väärtus ajas vaid suureneb.

Tunnustust Jutta Matvei raamatule on jaganud nii Eesti Keraamikute Liidu esinaine Aigi Orav, Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna juhataja prof. Leo Rohlin kui ka kunstiteadlane Sirje Helme.

Raamatu autor Jutta Matvei on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Keraamikute Liidu liige; 13 aastat töötas ta Kunstitoodete Kombinaadi keraamika ateljee kunstilise juhina ja ligi 2 aastakümmet Kultuuriministeeriumi kunstiosakonna juhatajana. Tegevkeraamikuna on raamatu autor esinenud paljudel tarbekunstinäitustel nii kodu- kui välismaal.

 

Jutta Matvei

"Keraamika, mu arm. Punktiirjooni ja visioone eesti keraamikast läbi 20. sajandi"

200 lk

80 must-valget fotot; 24 lk. värvifotosid

Toimetanud Tiiu Viirand, kujundanud Tiiu Allikvee

Tallinna Raamatutrükikoda

2004